Християнският празник Благовещение е денят, в който Архангел Гавраил известява на Дева Мария, че ще роди Божия син. Този ден има традиционно тълкуване в българския фолклор. Името на традиционния фолклорен празник е Благовец, което буквално означава "Ден на благата вест“. Той е на 25-ти март и е най-близо до настъпването на астрономическата пролет.
На Благовещение, Благовец, прелетните птици се завръщат, на този ден мечките се събуждат от зимния си сън, влечугите излизат от своите леговища. Самодивите се завръщат. Българите ги приветстват с песни, и ритуали.
Основните ритуали в деня на Благовещение са свързани с змиите. Някои от тях възхваляват змиите като пазители на дома и оттам купичка с мляко ще бъде оставена за тях на прага на къщата. И все пак има строга забрана да се докосва игла, за да се изключи ухапване от змия през лятото. Но има и един ритуал, с който се гонят змии и гущери, далеч от дома. Хората буквално започват шумно дрънчене, тракане, звън на железни предмети. Деца и възрастни удрят тенекии и звънци. Тези актове са придружени от специално заклинание: „Бягайте змии и гущери, днес е „Благовец". Знае се, че Благовец - Благовещение е благоприятен за засаждане на цветя. За тях се знае, че ще растат особено ароматни, фиданките ще са плодовити, а зеления фасул ще е най-сладък. Отварят се кошерите и се пускат пчелите, за да събират сладък мед. Ушите на малките момичета се пробиват за обеци.
Смята се, че на Благовещение и най -силната отрова губи своята сила. Благовещение е ден с особено значение и обичаят е, че който на Благовец излиза от къщи, трябва да носи в себе си парче хляб и една монета. Така ще бъде добре нахранен и заможен през годината. И ако човек чуе и кукането на кукувица, той трябва да бъде сигурен, че неговите надежди ще се осъществят. Кукувицата предупреждава, според традиционните суеверия, че митичните Самодиви и лоши феи са се завърнали в гората, реките и ливадите. Красиви или страховити, тези невидими същества могат да се пренасят далеч и да вземат и пленяват хора. Ето защо на девойките е забранено да излизат много рано сутринта на този ден. Въпреки това, кукувици оповестяват, че пролетта е пристигнала и това е благата вест в българските традиции на Благовещение.
Преди изгрев слънце жените измитат и почистват къщите, а боклука винаги се изгаря, за да изгорят болестите през годината. Палят огън на едно или на три места, или по всички ъгли в двора. Огньовете пушат и прогонват влечугите. Децата и младите хора прескачат запаления огън, при което момците леко опърлят краката си, така че да не ги хапят змиите през лятото. С цел получаване на защита отново жените не шият така змиите не „хапят".
На Благовец хората срещат щъркелите и лястовиците. Това е празничен ден за децата, които щом видят птица весело подвикват към небето: „Щъркел, пъстър и дългокрак, донеси ми здраве с кукуряк!“.
Благовец се празнува и от иманярите. Смята се, че на места, където има пари, заровени в земята, късно през нощта срещу Благовец парите излъчват синя светлина над земята. Ето защо от полунощ до първи петли иманярите обикалят могили, сухи кладенци и безлюдни места, надявайки се да видят сиянието, което ще им донесе богатство.
Имен ден имат Благовест, Благовеста, Благой, Блага, Вангел, Евангелина, Бонка. Обредната трапеза е от риба, печена или варена, питка, баница с лук.
За да разгледате страницата на цял екран кликнете върху бялото квадратче в шапката на блога. Кликнете втори път върху него, за да върнете обратно.
То изглежда така:
Няма коментари:
Публикуване на коментар